Cierpiący z powodu syndromu Stendhala doświadczają dezorientacji, szybkiego bicia serca, zawrotów głowy, a czasem również halucynacji z powodu ogromnej ilości dzieł sztuki nagromadzonych na małej przestrzeni. Podobnym zjawiskiem u niektórych osób może być taka sama reakcja spowodowana przesytem wyboru towarów dostępnych podczas zakupów. Syndrom zawdzięcza nazwę francuskiemu pisarzowi, który po zwiedzeniu galerii Uffizi we Florencji przeleżał trzy dni z gorączką z powodu przesytu dziełami sztuki.

Najczęściej z powodu syndromu paryskiego cierpią Japończycy odwiedzający Paryż. Wpadają oni w obłęd i szok spowodowany zaobserwowaniem ogromnych różnic w wyglądzie miasta w rzeczywistości niż obrazu wykreowanego przez media, którego oczekiwali. Objawami mogą być: przyspieszone bicie serca i zawroty głowy lub spadek nastroju, kończący się w najgorszym przypadku depresją. Część symptomów mija po kilkudniowej aklimatyzacji, jednak najczęściej chory wymaga leczenia psychiatrycznego po powrocie do swojego kraju. Czasami syndrom ten jest traktowany jako odmiana syndromu Stendhala.

Podczas wizyty w Jerozolimie, niezależnie od wyznania, niektórzy pielgrzymi zaczynają utożsamiać się z postaciami biblijnymi. Przekonanie o byciu Jezusem, Janem Chrzcicielem lub Mojżeszem jest na tyle silne, że może manifestować się odpowiednim ubiorem, śpiewaniem psalmów czy publicznymi kazaniami o moralności. Najczęściej syndrom jerozolimski występuje u mężczyzn przed 30, którzy wychowani byli w religijnych rodzinach i posiadali pewien obraz Ziemi Świętej z dzieciństwa, który znacznie różni się od tego, co zastali w Jerozolimie. Ten rozdźwięk jest przyczyną szoku.

infanrix hexa ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *