Arytmomania uważana jest za stosunkowo niegroźne zaburzenie psychiczne, jednak dla osób zmagających się z nią, choroba stanowi poważną przeszkodę. Na czym polega arytmomania? Osoby z tym zaburzeniem niemalże bez przerwy wykonują jakieś obliczenia arytmetyczne. Występuje u nich potrzeba ciągłego liczenia czy to określonych przedmiotów bądź też wykonywania określonych czynności w stałych proporcjach. Arytmomania może występować jako samodzielne zaburzenie. Częściej jednak stanowi element zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

Niekiedy chorzy uważają, że brak ciągłego liczenia lub wykonywania poszczególnych czynności bez kilkukrotnego powtórzenia mogą skutkować nieprzyjemnymi zdarzeniami. Chcąc im przeciwdziałać niejako pogrążają się w swoim zaburzeniu. Osoby chore zazwyczaj mają świadomość tego, że ich zachowania są zasadne, jednak nie wiedzą jak się im przemóc. Potrzeba liczenia jest u nich silniejsza. Leczenie stosuje się w określonych przypadkach.

Najczęściej wtedy, gdy potrzeba liczenia znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków chorzy kierowani są na psychoterapię. Spotkania z psychoterapeutą powinny odbywać się regularnie. Niekiedy efekty leczenia widoczne są dopiero po kilku miesiącach. W niektórych przypadkach psychoterapia łączy się także z leczeniem farmakologicznym.

Dzięki prawidłowemu leczeniu można znacznie zmniejszyć intensywność objawów, a nawet całkowicie je zniwelować. Z tego powodu warto wybrać dobrego specjalistę.