Pierwszy przypadek nagłej śmierci z przepracowania zanotowano w Japonii w 1986 roku. Karoshi to termin socjomedyczny odnoszący się do śmierci lub poważnych uszczerbków na zdrowiu spowodowanych przeciążeniem pracą i stresem nią spowodowanym. Jednakże społeczeństwo japońskie uznaje śmierć z przepracowania jako wyznacznik sukcesu, odejście jakiegoś członka rodziny z tego powodu jest wyróżnieniem, a rząd przyznaje wtedy wysokie odszkodowania.

Nie można wskazać typowych symptomów, ponieważ osoby, które dotyka karoshi czują się świetnie i nie można u nich stwierdzić objawów przepracowania, ponieważ sami przed sobą się do tego nie przyznają. Jednakże skala zagrożenia jest duża, gdyż znaczna część populacji pracuje ponad 60 godzin tygodniowo. A stwierdzono, że praca w nadgodzinach powoduje wzrost hormonów stresu, które niszcząco działają na organizm. Składają się też na to: nadmierne wymagania, brak społecznego wsparcia oraz niski stopień kontroli nad własną pracą.

Najczęściej karoshi dotyka pracoholików, a więc osoby cierpiące na obsesyjną potrzebę ciągłego wykonywania pracy kosztem życia rodzinnego i odpoczynku. U takiej osoby dni wolne od pracy powodują dyskomfort, a wykonywanie wszelkich czynności niezwiązanych z pracą uważają za czas stracony. Ponadto pracoholik może cierpieć z powodu dolegliwości fizjologicznych w postaci zmęczenia, wrzodów, problemów ze snem i koncentracją.

twój metabolizm poprawi Malarone jako lek wyprodukowany w tym celu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *